Jak wybrać dobrą księgową?

Księgowość to dla wielu przedsiębiorców trudne zadanie. Jeżeli szukasz dobrej księgowej, która będzie w stanie bieżąco monitorować twoje finanse i dobrze poradzić sobie z obowiązkami księgowymi, to musisz znać kilka ważnych czynników.

Po pierwsze, sprawdź jakie uprawnienia posiada księgowa. Uprawnienia te są ważnym elementem, ponieważ wybierając księgowego musisz mieć pewność, że osoba ta ma odpowiednie doświadczenie i wiedzę na temat rachunkowości. Księgowy powinien mieć certyfikat, taki jak np. Certyfikat Księgowy, potwierdzone przez dostawców usług ubezpieczeniowych lub doradców podatkowych.

Po drugie, porozmawiaj z pracownikiem biura rachunkowego. Czystość prawa i etyka pracy są tak samo ważne jak odpowiedni poziom umiejętności i wiedzy. Warto posłuchać opinii innych osób na temat dobrego księgowego.

Po trzecie, upewnij się, że księgowy jest zaznajomiony z systemami informatycznymi. Nowoczesne narzędzia rachunkowe ułatwiają pracę finansowcom i uprosć do minimum możliwość popełniania błędów rachunkowych. Dobrym pomysłem może być również zwrócenie uwagi na umiejętności radzenia sobie ze skomplikowaną dokumentacją oraz terminami składania deklaracji podatkowych oraz innych spraw mających wplyw na proces finansowy firmy.

Wszystkie firmy, które prowadzą działalność gospodarczą, muszą zapewnić profesjonalne usługi księgowe. Wybór odpowiedniej osoby do wykonywania tego zadania nie jest łatwy. Zalecamy jednak, aby przed podjęciem decyzji należycie przeszukać rynek i poważnie potraktować cały proces.

Przede wszystkim skoncentrujmy się na wyborze księgowej o wysokim poziomie wiedzy merytorycznej. Osoba ta powinna znać obowiązujące przepisy podatkowe, a także skutecznie prowadzić dokumentację i rozrachunki. Warto sprawdzić czy zastosowano bieżące poprawki prawne dotyczące rachunkowości i podatków.

Kolejnym ważnym aspektem jest doświadczenie. Uzyskanie informacji od poprzednich klientów danej księgowej pozwoli Ci uzyskać obraz jej umiejętności oraz jakości usług. Jeśli posiada ona dobre opinie możesz być pewien, ze słowa dotrzyma i rzetelnie wykona swoje zadania.

Na końcu warto jeszcze uważnie przeanalizować ofertę kosztową. Porozmawiajcie z potencjalnym księgowym i upewnijcie się, że wykorzystana metoda rozliczeń jest dla Was najbardziej odpowiednia oraz że odpowiada ona Twoim możliwościom finansowym.

Aby mieć pewność, że wybrano odpowiedniego księgowego, powinieneś przeanalizować kilka propozycji i ocenić je pod wieloma względami – zarówno tymi merytorycznymi jak i finansowymi. Pamiętaj – Twoje decyzje maja bezpośredni wpływ na prowadzenie biznesu i sukces firmy!

Jeśli prowadzisz własny biznes lub organizację, zatrudnienie dobrego księgowego to decyzja, której nie należy lekceważyć. Dobry specjalista ds. rachunkowości z pewnością przyniesie wymierne profity, ułatwiając Tobie i Twojej organizacji administrowanie finansami. Ale jak wybrać odpowiednią osobę?

Podczas poszukiwań księgowej upewnij się, że przechodzi ona regularną edukację i ma ważne i aktualne certyfikaty. Ważne jest również, aby mieć solidne doświadczenie w zakresie rachunkowości – szukaj honorowanych firm lub długotrwałego zaznaczonego doświadczenia.

Cena może również być ważnym kryterium Twojej decyzji – ale pamiętaj, że jeśli będziesz szukać tylko najtańszych usług tego rodzaju, może to przyczynić się do problemów z urzędem skarbowym lub skazować Cię na niewymierne szkody finansowe. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie więc skoncentrowanie się na połączeniu niskich cen z wysokim poziomem usług.

Oprócz tego ważne jest także, dogadanie się co do sposobu współpracy: ile czasu księgowa poświęci Twoje sprawom? Czy faktury i raporty będzie dostarczać terminowo? Jeśli te warunki biznesowe nie bardzo Ci odpowiadają, poszukaj innego księgowego.

Te cztery kwestie – dokumentacja księgowej, jej doświadczenie oraz szeroko rozumiane warunki biznesowe – powinny w znacznym stopniu pomóc Ci podjąć decyzję jak wybrać odpowiedniego księgowego dla Twojej firmy.